MAJĄTEK GIŻE MARCZAK - trasy rowerowe w najbliższej okolicy

 

Trasa nr 1 - Sedraneckie Lasy
Położenie: tereny leśne na północny- wschód od Olecka. Wiedzie przez Sedranecki Las, ścieżkami nad jeziorem Oleckie Wielkie oraz szlakiem Oleckiej Kolejki Wąskotorowej.
Długość: 12,75 km.
Trudność: łatwa, relaksacyjna.
Przebieg: Olecko- Możne- Sedranecki Las- nasyp Oleckiej Kolejki Wąskotorowej- Sedranki- północny kraniec jeziora Oleckie Wielkie- Olecko.
Ciekawe miejsca: zagospodarowanie wschodniej strony jeziora Oleckie Wielkie, uroki Sedraneckiego Lasu (szczególnie wiosną i latem, bociany we wsi Możne), infrastruktura Oleckiej Kolejki Wąskotorowej, ścieżka rekreacyjna wokół jeziora Olecko Wielkie.

Trasa nr 2 - Ścieżkami wokół jeziora Oleckiego Wielkiego do Sedraneckiego Lasu
Położenie: teren przyległy do jeziora Oleckie Wielkie.
Długość: 13,2 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Sedranecki Las- Pieńki- Sedranki- Olecko.
Ciekawe miejsca: uroki nadjeziornej ścieżki i Sedraneckiego lasu oraz infrastruktura Oleckiej Kolejki Wąskotorowej.

Trasa nr 3 - Do kościoła w Wieliczkach
Położenie: tereny na południe od Olecka z najstarszym w okolicy kościołem w Wieliczkach.
Długość: 18 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Lesk- Małe Olecko- Wieliczki- Imionki- Olecko.
Ciekawe miejsca: stary cmentarz na skraju lasu przed Oleckiem Małym, kościół w Wieliczkach, Markowskie Bagno, spichlerz w Imionkach.

Trasa nr 4 - Do pałacu w Białej Oleckiej
Położenie: tereny na północ od Olecka.
Długość: 23,1 km.
Trudność: łatwa, nieco uciążliwa na krótkim odcinku między Golubkami i Sedrankami.
Przebieg: Olecko- Sedranki- Pieńki- Dąbrowskie- Babki Oleckie- Judziki- Biała Olecka- Monety- Golubki- Sedranki- Olecko.
Ciekawe miejsca: infrastruktura kolejki wąskotorowej, meandry Legi w Sedrankach, Szwedzki Szaniec, pałac w Białej Oleckiej, pozostałość po jeziorze Białym w Białej Oleckiej, jezioro Czarne w Monetach, wspaniałe krajobrazy między Monetami i Golubkami.

Trasa nr 5 - Do elektrowni w Starostach
Położenie: tereny na południe od Olecka.
Długość: 25 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Lesk- Małe Olecko- Starosty- Niedźwiedzkie- Markowskie- Krupin- Olecko.
Ciekawe miejsca: stary cmentarz na skraju lasu przed Oleckiem Małym, śluza na Ledze w Starostach, cmentarz z I WŚ w Markowskich, Markowskie Bagno, spichlerz w Imionkach.

Trasa nr 6 - Do kościoła w Szarejkach
Położenie: tereny na północ od Olecka.
Długość: 35 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Babki Oleckie- Judziki- Monety- Szarejki- Stożne- Olszewo- Olecko.
Ciekawe miejsca: widok na byłe jezioro Białe i pałac w Białej Oleckiej, urokliwe widoki na jezioro Czarne, kościół w Szarejkach kopalnia odkrywkowa koło Stożnego.

Trasa nr 7 - Nad jezioro Garbaś
Położenie: tereny na północny- wschód od Olecka .
Długość: 37 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Sedranki- Pieńki- Dąbrowskie- Plewki- Jaworek- zachodni brzeg jeziora Garbaś- jezioro głębokie- Borawskie- Szczecinki- Raczki Wielkie, Możne Olecko.
Ciekawe miejsca: warto pojechać ze względu na przejazd nasypem wąskotorówki (infrastruktura), poznanie ?historii? jeziora w Plewkach, żeremia bobrów w Plewkach i Jaworku, uroków jeziora Garbaś, meandrów Rospudy między Garbasiem i Głębokim, poznanie bunkrów nad Rospudą koło Bakałarzewa.

Trasa nr 8 - Nad rzekę Rospudę
Położenie: tereny położone na wschód od Olecka.
Długość: 40,3 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Olecko- Imionki- Krupin- Markowskie- Wojnasy- Nieszki- Karasiewo- Krzyżewko- Raczki Wielkie- Możne- Olecko.
Ciekawe miejsca: szlak bocianich gniazd i żurawich klangorów, spichlerz w Imionkach, Markowskie bagno, cmentarz wojenny z I WŚ w Markowskich, jezioro Bolesty, rzeka Rospuda.

Trasa nr 9  Jurkowskie Góry przez Las Doliwa i Jaśkowską Dolinę.
Położenie: równolegle do szosy Olecko - Giżycko, w większości na północ od niej.
Charakterystyka: trasa prowadzi przez pofałdowania Gór Jurkowskich, aż do krytycznych wypiętrzeń pod Dybowem, odkryjemy też tajemniczą warownię Sudowów, poznamy fragment szlaku połamanych semaforów, reszty dopełnią liczne jeziora i lasy.
Długość- 40,5 km.
Trudność: trasa nieco trudna, ale wynagradzająca włożony wysiłek wielokrotnie. Należy pilnować orientacji na odcinku leśnym w Gryzowskim Lesie oraz na nadjeziornych ścieżkach pomiędzy Doliwami i Dobkami.
Przebieg: Olecko- jezioro Sedraneckie- Olszewo- Jurki- Dybowo- Gryzy- Doliwy- Dobki- Jaśki- Olecko.
Ciekawe miejsca: stacja meteorologiczna, jezioro Sedraneckie, krajobraz między Olszewm i Dybowem, widok na Szeską Górę, infrastruktura byłej linii kolejowej Olecko- Kruklanki, grodzisko Sudowów, duża liczba jezior.

Trasa nr 10 - Dolina Rospudy
Położenie: wzdłuż rzeki i jeziora Rospuda między Bakałarzewem i wsią Supienie na północno- zachodnim krańcu jeziora Rospuda. Od Bakałarzewa na północ wzdłuż rzeki Rospudy obok jeziora Siekierowo do Matłaka, następnie wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Garbaś i rzeki Rospudy przez Szafranki do Filipowa, za Filipowem wzdłuż jeziora Kammienego i Rospudy do Carnego i Supieni, następnie między jeziorami Rospuda i Wysokim do Filipowa, zachodnią stroną jeziora Garbaś obok jeziora Głębokiego do Bakałarzewa.
Długość: 44 km.
Trudność: łatwa.
Przebieg: Bakałarzewo- Matłak- Szafranki- Filipów- Czarne- Supienie- Filipów- Borawskie, Bakałarzewo.
Ciekawe miejsca: wspaniałe widoki na dolinę Rospudy (na całej trasie), jezioro Siekierowo, garb między jeziorami Garbaś i Matłak, przesmyk wodny między jeziorami Kamiennym i Rospudą, urokliwe widoki na jezioro Rospuda z jej północnego, wysokiego brzegu, garb między jeziorami Rospuda i Wysokim, zachodni brzeg jezora Garbaś, jezioro Głębokie, bunkry na zachodnim brzegu Rospudy koło Bakałarzewa.

Trasa nr 11 - Na Szeską Górę
Położenie: północny zachód od Olecka. Trasa prowadząca do najwyższego wzniesienia na terenie północno- wschodniej Polski- Szeskiej Góry- 308 (niektóre źródła 309) m n.p.m. przez jedyny na tym terenie rezerwat przyrody Cisowy Jar.
Długość: 62 km.
Trudność: miejscami nieco uciążliwa.
Przebieg: Olecko- Babki Oleckie- Judziki- Biała Olecka- Monety- Szarejki- Guzy- Szeszki- Golubie Wężewskie- Jabłonowo- Sokółki- Stożne- Olszewo- Olecko.
Ciekawe miejsca: infrastruktura Oleckiej Kolejki Wąskotorowej, pałac w Białej Oleckiej, kościół w Szarejkach, rezerwat Cisowy Jar, Szeska Góra, jezioro Rdzawe, kopalnia odkrywkowa w Stożnem.

Żródło: www.olecko.pl

 www.ekoturystyka.com.pl Ostatnia zmiana: 18 czerwca 2009 w@m